Dane z nehnuteľností sa v tomto roku výraznejšie nemenili

Podľa analýzy sa len mierne o 0,35 % v priemere zvýšili dane zo stavieb a o 0,29 % bytové dane. Dane z pozemkov priemerne naopak klesli o 0,64 %.

Autori: SITA a.s.
Dátum publikácie: 30. 1. 2018


SITA | 30.1.2018

Dane z nehnuteľností sa po Novom roku tentoraz výraznejšie nemenili. Podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa len mierne o 0,35 % v priemere zvýšili dane zo stavieb a o 0,29 % bytové dane. Dane z pozemkov priemerne naopak klesli o 0,64 %. "Vedenia slovenských miest však upravovali dane len výnimočne. Plošne stúpli dane v jedinom prípade - západoslovenskom mestečku Myjava - približne o 15 %," uvádza aliancia.

Oproti minulosti sa teda dane menili iba výnimočne, pričom v rôznych mestách je ich úroveň veľmi rozdielna. Najvyššie sú zvyčajne v krajských mestách a priemyselných centrách na západe Slovenska, najnižšie v malých mestách na východe a juhu. Aj medzi nimi sa však nájdu výnimky, ktoré výškou daní predbiehajú Žilinu, Trnavu či Nitru.

Najvyššie dane z bytov na Slovensku sú stále v bratislavskom Starom Meste, kde majiteľ zaplatí za modelový byt s garážou 63 eur ročne, teda viac ako 2,5-krát viac ako je slovenský priemer. V ďalších bratislavských okresoch je to 52 eur. Nasledujú Košice a Myjava, ktorá sa zvýšením dostala na štvrté miesto na Slovensku. Vysoké dane z bytov majú aj v Trnave, Zvolene alebo Prešove. Za rovnaký byt s garážou v Medzilaborciach zaplatí naopak majiteľ iba necelých 8 eur dane, v Gelnici je to 10 eur a v Žarnovici 15,40 eura.

V prípade rodinného domu zaplatí najviac daní prekvapivo obyvateľ Malaciek, pri modelovej nehnuteľnosti 170,70 eur ročne, čo je o desať eur viac ako v centre Bratislavy. Znížením daní sa z prvého na tretie miesto posunula Senica, kde tento rok namiesto 171 zaplatí majiteľ domu už len 149 eur. Naopak, v oravskom Tvrdošíne je to len 23,50 eura, v Medzilaborciach 21 eur a v Medzeve napriek miernemu zvýšeniu iba 17,80 eura ročne.

Podnikateľom sa v roku 2018 zvýšili dane tiež iba výnimočne. V spomínanej Myjave, Žarnovici a za nebytové priestory v Banskej Štiavnici, hoci tá ich má stále druhé najnižšie v krajine. Znížili sa tiež dane v Senici. Za modelovú nehnuteľnosť s rozlohou haly 1 000 metrov štvorcových a pozemkom s 1 500 metrami štvorcovými zaplatí podnikateľ tradične najviac v Púchove, a to 6 449 eur ročne. Pre porovnanie, to je takmer 10-krát viac oproti východoslovenskému Medzevu.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

 

Autor: SITA a.s.

Súvisiace tlačivá a formuláre

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace účtovné súvzťažnosti

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 582/2004 Z. z. Zákon o miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady

S-EPI, s.r.o. © 2010-2019, všetky práva vyhradené